FCSB a câștigat meciul cu Lazio, 1-0, din turul 16-imilor Europa League. Returul va avea loc pe 22 februarie, la Roma.

Prima repriză a început lent, cu multe greșeli făcute de jucătorii ambelor echipei. Portarul de 18 ani al lu FCSB, Andrei Vlad, a ieșit în evidență prin trei intervenții salvatoare, iar Gnohere a marcat primul gol al meciului.

În minutul 29, atacantul francez a marcat după un contraatac perfect. Budescu a pasat excelent, iar francezul a scăpat singur cu portarul Strakosha, învingându-l cu un șut de 10 metri. Până la pauză, FCSB a închis jocul foarte bine, iar Vlad a mai avut o intervenție salvatoare.

În repriza a doua, Simone Inzaghi a băgat „piesele” grele: Felipe Anderson, Immobile și Lulici, dar Lazio nu a putut marca. Italienii au forțat, au dominat, au avut câteva ocazii, dar nu l-au putu învinge pe Vlad. În finalul meciului, Budescu și Caceres au avut două ocazii uriașe. Stelistul a ratat singur cu poarta goală, după ce l-a driblat pe Vlad, în timp ce Caceres nu a putut trimite în plasă din câțiva metri.

Italia devine a 38-a țară în fața căreia Steaua obține o victorie, acesta fiind primul meci câștigat de echipa roș-albastră cu o echipă din Italia.

min 90+5: Final de meci! FCSB – Lazio 1-0
min 84:
Cea mai mare ratare a meciului! Anderson a pătruns pe partea dreaptă, a centrat în careu, iar Cacere nu a putut reluat spre poartă, ci a alunecat cu minge spre poartă, steliștii respingând de pe linia porții
min 80:
Ultima schimbare la FCSB: Cristi Tănase a intrat în locul lui Gnohere
min 75:
Schimbare la Lazio: Lulici a intrat în locul lui Lukaku
min 71:
Ocazie mare pentru Milinkovici Savici! Basta a centrat în careu, dar mijlocașul lui Lazio a șutat din prima, peste poartă
min 69:
Ratare uriașă pentru Budescu. A driblat doi jucători, a rămas singur cu Strakosha, l-a driblat pe portarul lui Lazio, dar și-a prelungit mingea în lateral și nu a putut să o trimită în poarta goală
min 65:
Ocazie mare pentru italieni! Basta a preluat în careu, și a centrat de două ori, dar mingea a fost respinsă de fundașii echipei lui Dică, după mai multe ezitări
min 61:
Ratare uriașă pentru Lazio! Felipe Anderson a avut o cursă excelentă, prin mijlocul defensivei steliste, dar a șutat slab, de la 12 metri, iar mingea s-a dus pe lângă poartă
min 60:
Benzar a centrat excelent în careu, pe jos, dar minge n-a ajuns la niciun stelist
min 58:
A doua schimbare la FCSB: Florin Tănase este schimbat de Florinel Coman
min 55:
Două schimbări la Lazio: intră Immobile și Felipe Anderson și ies Caicedo și Nani
min 52:
Budescu execută o lovitură liberă, lateral stânga, dar Strakosha respinge
min 46:
Începe repriza a doua. Schimbare la FCSB: a intrat Teixeira în locul lui Pintilii
min 45+3:
Pauză! FCSB – Lazio 1-0
min 45:
Ocazie pentru Lazio! Milinkovic-Savic a reluat cu capul, iar mingea a lovit bara transversală
min 35:
Încă o intervenție exclentă a lui Andrei Vlad! Caicedo a tras din colț, de la 12 metri, iar portarul FCSB a respins în corner
min 29: GOOOOL FCSB! Gnohere deschide scorul după un contraatac perfect. Budescu a pasat excelent, iar francezul a scăpat singur cu portarul Strakosha, învingându-l cu un șut de 10 metri
min 23:
Ocazie uriașă pentru Lazio! Caicedo pătrunde periculos în careu și a șutat din colțul careului mic, dar Vlad a ieșit excelent și a respins în corner
min 22:
Caicedo trage puternic de la 20 metri, dar Vlad prinde fără probleme
min 21:
Vlad iese foarte bine la marginea careului și a reținut fără probleme o minge trimisă către Milinkovic-Savic
min 17:
Jocul este unul încâlict, cu multe întreruperi și multe greșeli de ambele părți
min 13:
Ocazie pentru FCSB! Budescu a centrat excelent din lovitură liberă, iar Man a reluat cu capul, mingea fiind deviată în corner
min 11:
 Strakosha, portarul lui Lazio, a avut o ezitare, ciocnindu-se de Luis Felipe și scăpând mingea. Florin Tănase, aflat în careu, n-a putut ajunge la minge și Strakosha a reținut-o
Lazio este al 125-lea adversar al echipei roș-albastre, în meciurile din cupele europene
min 8: Lukaku a centrat periculos în careu, dar defensiva stelistă s-a descurcat excelent